Svadba v čase pandémie Covid – 19

Svadba patrí medzi najvzácnejšie udalosti v našom živote. Preto niet divu, že sa na ňu všetci tešia a plánujú ju rok, možno aj dlhšie dopredu. Koronavírus zmenil naše životy a zasahuje okrem iného aj do svadieb. Všetky udalosti a podujatia, ktoré sú s väčším počtom ľudí, sú buď zrušené, odložené na neurčito, alebo sa môžu uskutočniť iba s obmedzeným počtom ľudí.  Mnohí snúbenci si dnes lámu hlavu nad tým, ako ich svadba bude vyzerať a kedy sa uskutoční.

Ak patríte aj vy medzi tých, ktorí sú teraz smtní z toho, že ich svadba možno nevýjde podľa predstáv, nezúfajte.  Predsa si svojho snúbenca beriete na celý život, pár mesiacov, alebo pol roka vydržíte. Budete s ním predsa po celý život. Vašu lásku to ešte upevní.

Snúbencom dnes víria v hlave rôzne myšlienky: Mám svadbu zrušiť, či odložiť? Vrátia mi zálohu? Čo budem teraz robiť? Všetko je podmienené dohodou s poskytovateľom služby. Je nutné prečítať si zmluvu s poskytovateľom a na základe toho dohodnúť s ním, čo treba robiť. Prípadne vymyslieť iný náhradný plán. Je nevyhnutné kontaktovať všetky dotknuté subjekty zainteresované vo Vašej svadbe, s ktorými už máte podpísané zmluvy o poskytovaní, oni Vás usmernia. Prediskutujte možnosť preloženia svadby, prípadne zrušenia termínu. Pri zrušení však môžu vyplynúť zo zmluvy drobné pokuty. Všetko si treba osobne dohodnúť s poskytovateľom.

Je to zložitá situácia aj z pohľadu jednotlivých dodávateľov služieb, pretože prichádzajú o zisky, ale nehádžte hneď flintu do žita, určite sa Vám vynasnažia výjsť v ústrety. Mal by nastať nejaký rozumný kompromis medzi obidvoma stranami. Vzniknutá nepríjemná situácia nie je vinou nikoho a všetci to prirodzene chápu.

Jednou z možností je nezrušiť sobáš, iba odložiť svadobnú hostinu.  Informujte sa na danej matrike, úrade či Vás budú môcť zosobášiť. Pri malom počte ľudí sa svadba za sprísnených hygienických podmienok s rúškami na tvári môže uskutočniť. Keď sa všetko upokojí, môžete zorganizovať svadobnú hostinu neskôr. Nie je predsa ani vo Vašom záujme vystavovať blízkych riziku.

Najvýhodnejší je možno presun termínu.
Ak ste celý život túžili mať svadbu v lete 2020, tak ju uskutočnite v lete len so svedkami a termín neprekladajte. Ak je vám to je jedno a netlačí Vás čas, môžete ju mať aj v zime, keď sa už situácia upokojí. V zime sa určite nájdu voľné termíny a riešením je aj netradičný svadobný deň. Možnosťou môže byť svadba aj v piatok, alebo v pondelok, aspoň budete mať na čo spomínať, keď budete na dôchodku. Kontroverznejší zážitok môže predstavovať svadba v rúškach iba s dvomi svedkami v dostatočnej vzdialenosti.

Treba si však uvedomiť, že zdravie je na prvom mieste. Neskôr si svadbu užijete určite oveľa viac, keď už bude po všetkom a Vy budete tancovať so svojimi najbližšími bez rúšok a stresu. Situácia sa mení zo dňa na deň, tak nestrácajte nádej. Nádej a láska je to najpodstatnejšie, čo máme.

Posielame veľa lásky, porozumenia a pozitívnej energie 🙂

Tím SACH svadby