INŠPIRUJTE SA S NAMI

SEARCH SITE BY TYPING (ESC TO CLOSE)

Čajakova 18, 811 05 Bratislava
+421 903 685 325

Skip to Content

 

Zvyky a tradície

Poznáte svadobné zvyky a tradície?

Niektoré špeciálne svadobné tradície sa zachovávajú dodnes. Svadobné zvyky a tradície sa rôznia od regiónu po región. Niektoré zvyky pretrvali doslova stáročia. Vždy si ich odnášame od svojich predkov. Veľakrát na svadbách iba mechanicky opakujeme zvyky našich predkov a ani nevieme, čo znamenajú, ale robíme ich, lebo sa to tak „ patrí “. Aj na moderných svadbách si väčšinou ženích s nevestou vyberajú aspoň zopár zvyklostí, ktoré robia, aby sa priblížili predkom, zvyklostiam spoločnosti. Väčšinou svadby usmerňuje „ starejší “, ktorý vždy rozprúdi dokonalú zábavu.

 

Aké sú najstaršie zvyky?

– Rozbitie taniera, kde žena pomáha mužovi pozametať, symbolizuje šťastie, a to, že sa budú stále deliť o všetko v manželstve. O prácu, peniaze, o starosti a radosti a aj o spomínané črepiny. Je to vskutku nádherná symbolika.

– Určite vidíte ako v každom americkom filme, nevesty hádžu kyticu za seba. To je znak toho, že nevesta prenecháva svadbu nejakej inej budúcej neveste, ktorá ju chytí. Platí zvyk, že tá ktorá chytí, sa do roka a do dňa vydá. Niektoré nevesty si však už dnes kyticu nechávajú a nechcú ju hádzať.

– Zvyk hádzať ryžu  alebo lupene ruží symbolizuje plodnosť, aby im Stvoriteľ doprial veľa potomkov.

– Muž nesmie vidieť nevestine biele šaty pred svadbou, inak to prinesie smolu. Šaty napríklad nesmú vyberať spolu. Je to povera spred kresťanského obdobia. Nemali by tiež navštíviť kostol predtým než sa zosobášia, všetko prináša smolu.

– Jedenie svadobnej polievky z jedného taniera a vzájomné kŕmenie sa, je symbolom spoločného života a spoločného majetku.

– Čepčenie nevesty znamená, že sa zo slobodnej ženy stáva vydatá žena. Je to obrad prechodu realizovaný zvyčajne o polnoci.

Svadobné zvyky vykonávané na svadbách dodávajú magickú a tajomnú atmosféru novomanželom a aj hosťom.  Nie sú tu len pre zábavu, ale majú aj svoj symbolický význam, pretože ľudia majú kolektívnu pamäť, každý je prepojený s iným a toto je znak toho, že nezabúdame na minulosť a na predkov. Aj dnešné moderné svadby zachovávajú niektoré starodávne zvyky.

 

Aké sú zvyky v iných krajinách?

Európske tradície majú približne rovnaké zvyky, až na pár detailov. Stále živé je hádzanie tanierov o zem, únos nevesty, hádzanie kytičky. Tieto zvyky sú stále živé napríklad v Nemecku či v Rumunsku. V Turecku a v Indii sa zase ženy maľujú deň pred svadbou hennou a majú zvyčajne červené šaty aj závoj. Väčšinou zvyky pochádzajú z pohanských čias, nemá to nič spoločné s kresťanstvom ani s iným náboženstvom.

READ MORE

Symbolika

Viete, kde sa ukrýva symbolika bielych svadobných šiat a obrúčok?

Svadba je jeden z najdojímavejších okamihov v živote každej ženy. Grandiózne biele šaty sú azda to najkrajšie na neveste a každé dievča sa už odmalička teší, ako si ich raz oblečie v deň D. Šaty však na svadbu spočiatku vôbec neboli biele. A nie sú dokonca ani kresťanským zvykom i keď je pravdou, že táto tradícia začala v priebehu 19. storočia v Európe. Predtým sa svadobné šaty zvyčajne používali skôr ladené v červených odtieňoch, zlatých, alebo dokonca aj v čiernych odtieňoch. Japonci dodnes nosia na svadbu čierne šaty.

Ľudia sa domnievajú, že šaty sú biele preto, lebo biela znamená poctivosť, nevinnosť, či panenskosť. Keďže anjeli, nevinné bytosti, sú interpretovaní ako bieli, tak sa táto mylná predstava zakliesnila v našich mysliach. Nijaký súvis to však s bielymi šatami nemá. Dodnes sa napríklad turecké nevesty na religiózne svadby obliekajú nielen do bielych šiat, ale aj do červených, prípadne tmavomodrých. Podľa vkusu a tradícii toho – ktorého regiónu.

Dokonca počas stredovekého obdobia si ženy na seba obliekali iba jednoducho, to najkrajšie čo mali. Vôbec nemali financie na iné šaty a už vôbec nie honosné biele šaty. Odkiaľ sa teda vzala symbolika bielych šiat? Jednoduché šaty vyzerali grandiózne, luxusne, honosne, a teda sa začala táto tradícia v kráľovských rodinách. Ako prvé ich začali nosiť kráľovské nevesty, a tak časom zľudovela práve biela farba.  Kráľovská éra v priebehu 19. storočia vytvorila túto symboliku. Biele šaty boli výsadou britských kráľovien. Biele svadobné šaty predstavovali bohatstvo a prepych. Po druhej svetovej vojne sa začali  biele šaty spájať s čistotou srdca a anjelmi.  Biely závoj zase mal podľa tradície odháňať zlé sily od nevesty, preto si zakrývali ním tváre a vlasy.

A čo svadobné obrúčky? Poznáte ich históriu?

Svadobná obrúčka bola znakom vlastníctva. Ňou dávalo mužské pokolenie najavo nežnejšej polovičke: „ ty si moja“. Krúžok znamená najmä nekonečnú lásku a niečo, čo nekončí. Kruh nemá začiatok ani koniec. Je to trvalé spojenie a neprelomiteľný záväzok. Keby mala nejaký hrbolček, alebo výčnelok, tak by tadiaľ láska mohla „újsť“. Keďže si berieme človeka na celý život, tak obrúčka znamená nekonečno. Tiež je symbolom spojenia dvoch sŕdc a dnes sa už rozšírila do celého sveta, dokonca aj do moslimských a ázijských krajín, ktoré nie sú kresťanské.

READ MORE

Svadba v čase pandémie

Svadba v čase pandémie Covid – 19

Svadba patrí medzi najvzácnejšie udalosti v našom živote. Preto niet divu, že sa na ňu všetci tešia a plánujú ju rok, možno aj dlhšie dopredu. Koronavírus zmenil naše životy a zasahuje okrem iného aj do svadieb. Všetky udalosti a podujatia, ktoré sú s väčším počtom ľudí, sú buď zrušené, odložené na neurčito, alebo sa môžu uskutočniť iba s obmedzeným počtom ľudí.  Mnohí snúbenci si dnes lámu hlavu nad tým, ako ich svadba bude vyzerať a kedy sa uskutoční.

Ak patríte aj vy medzi tých, ktorí sú teraz smtní z toho, že ich svadba možno nevýjde podľa predstáv, nezúfajte.  Predsa si svojho snúbenca beriete na celý život, pár mesiacov, alebo pol roka vydržíte. Budete s ním predsa po celý život. Vašu lásku to ešte upevní.

Snúbencom dnes víria v hlave rôzne myšlienky: Mám svadbu zrušiť, či odložiť? Vrátia mi zálohu? Čo budem teraz robiť? Všetko je podmienené dohodou s poskytovateľom služby. Je nutné prečítať si zmluvu s poskytovateľom a na základe toho dohodnúť s ním, čo treba robiť. Prípadne vymyslieť iný náhradný plán. Je nevyhnutné kontaktovať všetky dotknuté subjekty zainteresované vo Vašej svadbe, s ktorými už máte podpísané zmluvy o poskytovaní, oni Vás usmernia. Prediskutujte možnosť preloženia svadby, prípadne zrušenia termínu. Pri zrušení však môžu vyplynúť zo zmluvy drobné pokuty. Všetko si treba osobne dohodnúť s poskytovateľom.

Je to zložitá situácia aj z pohľadu jednotlivých dodávateľov služieb, pretože prichádzajú o zisky, ale nehádžte hneď flintu do žita, určite sa Vám vynasnažia výjsť v ústrety. Mal by nastať nejaký rozumný kompromis medzi obidvoma stranami. Vzniknutá nepríjemná situácia nie je vinou nikoho a všetci to prirodzene chápu.

Jednou z možností je nezrušiť sobáš, iba odložiť svadobnú hostinu.  Informujte sa na danej matrike, úrade či Vás budú môcť zosobášiť. Pri malom počte ľudí sa svadba za sprísnených hygienických podmienok s rúškami na tvári môže uskutočniť. Keď sa všetko upokojí, môžete zorganizovať svadobnú hostinu neskôr. Nie je predsa ani vo Vašom záujme vystavovať blízkych riziku.

Najvýhodnejší je možno presun termínu.
Ak ste celý život túžili mať svadbu v lete 2020, tak ju uskutočnite v lete len so svedkami a termín neprekladajte. Ak je vám to je jedno a netlačí Vás čas, môžete ju mať aj v zime, keď sa už situácia upokojí. V zime sa určite nájdu voľné termíny a riešením je aj netradičný svadobný deň. Možnosťou môže byť svadba aj v piatok, alebo v pondelok, aspoň budete mať na čo spomínať, keď budete na dôchodku. Kontroverznejší zážitok môže predstavovať svadba v rúškach iba s dvomi svedkami v dostatočnej vzdialenosti.

Treba si však uvedomiť, že zdravie je na prvom mieste. Neskôr si svadbu užijete určite oveľa viac, keď už bude po všetkom a Vy budete tancovať so svojimi najbližšími bez rúšok a stresu. Situácia sa mení zo dňa na deň, tak nestrácajte nádej. Nádej a láska je to najpodstatnejšie, čo máme.

Posielame veľa lásky, porozumenia a pozitívnej energie 🙂

Tím SACH svadby

READ MORE

Šaty od CORD DECKER na mieru

Milé nevesty,

 

Váš veľký deň je na obzore a je čas začať s prípravami. Jednou z prvých vecí, ktoré budúce nevesty potrebujú sú svadobné šaty. Dokonalé svadobné šaty, v ktorých ste sa už odmalička videli kráčať k oltáru a ktoré z Vás spravia princeznú v tento Váš krásny deň. CORD DECKER je správna voľba pre všetky nevesty, ktoré túžia nájsť perfektné svadobné šaty podľa ich predstáv.

CORD DECKER sleduje najnovšie trendy v módnom svete svadobných šiat a doplnkov, poradíme Vám, čo je hitom sezóny 2018, nájdeme Vám vhodné strihy na typ Vašej postavy a poradíme Vám vo všetkom od výberu látky svadobných šiat až po vhodné doplnky.

My v CORD DECKER milujeme výzvy, preto Vám s nadšením pomôžeme pri realizácii Vašich vysnívaných šiat. My nepovieme nie Vašej vízii, preto pokojne neklaďte Vašej fantázii hranice. Sme tu preto, aby ste vo Váš veľký deň vyzerala nádherne. U nás sa nemusíte báť, že odídete so šatami, ktoré ste si museli požičať, pretože ste nenašli tie, po ktorých ste túžili. Od nás odídete so šatami, ktoré presne ladia s témou Vašej svadby a hlavne vystihujú Vás.

V CORD DECKER sa stretnete s osobným prístupom a ochotou splniť všetky Vaše požiadavky, aby ste sa vyhli stresu z výberu šiat. Sme tu pre Vás.

 

 

 

Okrem neviest si u nás vedia vybrať šaty aj nevestine družičky, svadobné mamy, alebo svadobní hostia z rozsiahlych kolekcií na našej stránke.

Tešíme sa na Vás!

CORD DECKER

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

READ MORE

ALAIN DELON radí

Milí snúbenci,

či už plánujete svadbu veľkú alebo malú, pozornosť sa zaručene točí len a len okolo nevesty, a je to tak správne. Ženíchovi často ostáva na realizáciu len to jedno jediné, outfit, v ktorom sa v ten veľký deň objaví pred oltárom. Páni, máme na práci len jedinú vec, a napriek tomu to často dopadne tak…nijako.

Mnohí z nás sa ženia len raz v živote, prečo teda na svadobných fotkách nebyť za muža dňa? Napokon, aj nevestu ihneď rozoznáte v dave, tak prečo nie ženícha?

“OK, Alain Delon, čo si však môžem na seba obliecť, aby som nevyzeral rovnako ako hostia? Však na obleku sa nedá nič vymyslieť!”

Nebojte sa, bežíme Vám na pomoc! Tu sú tipy, ako na vlastnej svadbe zaručene zabodujete.

SMOKING

Black Tie, alebo smoking je najtradičnejšou voľbou. Ak chcete pôsobiť elegantne, na štýl Jamesa Bonda, nemusíte čítať ďalej. Nielenže vyzerá skvelo, je využiteľný aj do budúcnosti – na ples, prípadne na návštevu opery. Ak chcete dodržať dress code, jednoduchý smoking s čiernym motýlikom je vaša jediná voľba, ak však chcete dodať svadbe trochu farieb môžete ho zvýrazniť farebnou šerpou a motýlikom, ktoré mu dodajú trochu fantázie.

 

ČIERNY OBLEK

Čiernym oblekom človek nikdy nič nepokazí, a každý pán by mal mať aspoň jeden doma. Je univerzálnou, avšak vysoko elegantnou voľbou, ktorá na svadbe s určitosťou ženícha vyzdvihne do popredia. Dávajte si však pozor, aby ste nevyzerali, že práve idete z iného rodinného podujatia, na ktorom sa nosí čierna… Fantasticky k čiernej vyzerá bordová žakárová vesta s ascotom. Jemné detaily, ako napríklad špicaté klopy, obleku navyše dodajú ten správny šmrnc.

 

TMAVOMODRÝ OBLEK

Obleky nenosím, na čo mi bude smoking… Pre vás, páni, je tu tmavomodrý oblek. Skvelá svadobná voľba pre tých, ktorí obleky v bežnom živote príliš nenosia. Vďaka jeho všestrannosti ho v budúcnosti využijete aj na iné príležitosti, ako napríklad do divadla, alebo do práce na rokovania, keď vás príde navštíviť generálny z centrály. Na svadbe si namiesto klasickej kravaty dajte funky motýlika a ste pripravený vstúpiť do dospeláckeho života.

Pre pánov, ktorí vo svoj svadobný deň chcú mať na sebe niečo špeciálne sme si na záver nechali dve špeciality, a to frak a žaket.

 

FRAK

Frak je bezpochyby ten najformálnejší a najelegantnejší outfit, aký môže muž zvoliť a niečo, čo nikto nebude čakať. Jeho vysokospoločenská aura dokonale zdôrazní dôležitosť akéhokoľvek momentu, a práve preto je na svadbu ako stvorený.

Skladá sa z dlhého čierneho, alebo tmavomodrého saka a nohavíc a dopĺňa sa bielou vestou a bielym motýlikom. Práve z farby motýliku pochádza jeho oficiálny názov, White Tie, takže v žiadnom prípade nevoľte iný. Napokon, ak ste sa rozhodli pre frak, asi by bolo na mieste dodržať jeho hlavné znaky.

 

ŽAKET

Ak sa Vaša svadba koná práve počas poludnia a hľadáte outfit, ktorý všetkým vyrazí dych, frak radšej nechajte frakom a zvoľte práve žaket, voľbu kráľovských dvorov na poludňajšie svadby. Navyše, oproti fraku ponúka etiketa väčšiu voľnosť pri výbere materiálu. Čierne dlhé sako po kolená môžete kombinovať s jednofarebnými, alebo vzorovanými šedými nohavicami a vestou béžovej, šedej, alebo čiernej farby. A či ho doplníte kravatou, alebo ascotom je len a len na Vás.

 

Nenechajte si újsť ani náš Svadobný style guide a určite si prezrite aj náš Salón šitia na mieru.

Alain Delon

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

READ MORE

EST 2017

Vždy sme snívali vo veľkom a túžili vytvoriť niečo krásne a nezabudnuteľné nielen pre nás, ale aj pre ostatných. Vtedy prišla myšlienka spojiť naše skúsenosti s našimi snami a zrodil sa SACH.

Dávame svetu na známosť, že náš tím SACH Svadby je s radosťou pripravený pomôcť Vám v plánovaní Vašich výnimočných okamihov. Vďaka precíznemu výberu tých najlepších partnerov sa môžete na nás spoľahnúť, že Váš deň prebehne podľa Vašich predstáv. Pripravujeme pre Vás taktiež zaujímavé články z rôznych oblastí, ktorými sa môžete inšpirovať pri realizácii Vášho vysnívaného dňa.

Poďme spolu napísať krásny príbeh…

 

S láskou

Tím SACH Svadby

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

READ MORE