Viete, kde sa ukrýva symbolika bielych svadobných šiat a obrúčok?

Svadba je jeden z najdojímavejších okamihov v živote každej ženy. Grandiózne biele šaty sú azda to najkrajšie na neveste a každé dievča sa už odmalička teší, ako si ich raz oblečie v deň D. Šaty však na svadbu spočiatku vôbec neboli biele. A nie sú dokonca ani kresťanským zvykom i keď je pravdou, že táto tradícia začala v priebehu 19. storočia v Európe. Predtým sa svadobné šaty zvyčajne používali skôr ladené v červených odtieňoch, zlatých, alebo dokonca aj v čiernych odtieňoch. Japonci dodnes nosia na svadbu čierne šaty.

Ľudia sa domnievajú, že šaty sú biele preto, lebo biela znamená poctivosť, nevinnosť, či panenskosť. Keďže anjeli, nevinné bytosti, sú interpretovaní ako bieli, tak sa táto mylná predstava zakliesnila v našich mysliach. Nijaký súvis to však s bielymi šatami nemá. Dodnes sa napríklad turecké nevesty na religiózne svadby obliekajú nielen do bielych šiat, ale aj do červených, prípadne tmavomodrých. Podľa vkusu a tradícii toho – ktorého regiónu.

Dokonca počas stredovekého obdobia si ženy na seba obliekali iba jednoducho, to najkrajšie čo mali. Vôbec nemali financie na iné šaty a už vôbec nie honosné biele šaty. Odkiaľ sa teda vzala symbolika bielych šiat? Jednoduché šaty vyzerali grandiózne, luxusne, honosne, a teda sa začala táto tradícia v kráľovských rodinách. Ako prvé ich začali nosiť kráľovské nevesty, a tak časom zľudovela práve biela farba.  Kráľovská éra v priebehu 19. storočia vytvorila túto symboliku. Biele šaty boli výsadou britských kráľovien. Biele svadobné šaty predstavovali bohatstvo a prepych. Po druhej svetovej vojne sa začali  biele šaty spájať s čistotou srdca a anjelmi.  Biely závoj zase mal podľa tradície odháňať zlé sily od nevesty, preto si zakrývali ním tváre a vlasy.

A čo svadobné obrúčky? Poznáte ich históriu?

Svadobná obrúčka bola znakom vlastníctva. Ňou dávalo mužské pokolenie najavo nežnejšej polovičke: „ ty si moja“. Krúžok znamená najmä nekonečnú lásku a niečo, čo nekončí. Kruh nemá začiatok ani koniec. Je to trvalé spojenie a neprelomiteľný záväzok. Keby mala nejaký hrbolček, alebo výčnelok, tak by tadiaľ láska mohla „újsť“. Keďže si berieme človeka na celý život, tak obrúčka znamená nekonečno. Tiež je symbolom spojenia dvoch sŕdc a dnes sa už rozšírila do celého sveta, dokonca aj do moslimských a ázijských krajín, ktoré nie sú kresťanské.